top of page

KARIERA BEZ BARIER

Instytut Badań Edukacyjnych realizuje ogólnopolski program „Kariera bez barier”. Pełna nazwa projektu to „Poprawa skuteczności procesów kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży (w tym z niepełnosprawnościami) w celu przygotowania do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy we współpracy z podmiotami zewnętrznymi”.

 

Głównym celem projektu jest wsparcie nauczycieli, doradców zawodowych i innych specjalistów w przygotowaniu uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami,  do wejścia – w przyszłości – na rynek pracy. Przygotowanie takie polega zarówno na budowaniu pozytywnych postaw uczniów wobec ich aktywności zawodowej, jak i pomocy w nabywaniu przez nich konkretnych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

 

Nasza szkoła, jako jedna z 80 szkół w Polsce, jedna z 5 w województwie i jedyna w powiecie, została wybrana do realizacji tego programu. Nauczyciele wzięli udział w szkoleniach i warsztatach, dzięki którym będą mogli w pełni wykorzystać zasoby projektu. W warsztatach w Warszawie uczestniczyli: pani dyrektor Ewa Żuchowska, pani wicedyrektor Ilona Romanowska, pani Anna Kroplewska, pani Marta Redmerska, pani Kamila Warot i pan Marek Smużyński. 17 września w Kikole odbyły się warsztaty dla 25 nauczycieli z udziałem pani Agnieszki Pawłowskiej podinspektora do spraw działalności gospodarczej i edukacyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Kikole. Spotkanie poprowadziła nasza mentorka pani Agnieszka Rybska. Natomiast 7 października, kolejnych 12 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu on-line. Ponadto w ramach działań projektowych, Pani Kamila Warot – doradca zawodowy, przeprowadziła diagnozę i pierwsze zajęcia dla uczniów. Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2024/2025.

 

Fotorelacja

 

Damian Koralewski

koordynator projektu

 

 

Wycieczka do Muzeum Fajansu i Firmy Wireco

 

Dnia 20.03.2025 r. odbyła się wycieczka uczniów i rodziców do Muzeum Fajansu i Firmy Wireco we Włocławku w ramach projektu Kariera bez Barier.  Celem wyjazdu było poznanie procesu produkcji oraz zapoznania się z żywym zawodem. Wycieczka zintegrowała uczniów i ich rodziców oraz pokazała aspekt edukacyjny. W szczególności pomogła uczestnikom zrozumieć jakie kompetencje kluczowe są najważniejsze na rynku pracy. 

Opiekunami na wycieczce byli: p. Ilona Romanowska, p. Anna Kroplewska, p. Damian Koralewski.

 

Fotorelacja

Anna Kroplewska

OD SZKOŁY DO RYNKU PRACY – PRAKTYKI WSPIERAJĄCE ROZWÓJ UCZNIÓW. KARIERA BEZ BARIER- EDUKACJA ZAWODOWA I WŁĄCZAJĄCA DLA PRZYSZŁOŚCI.

Nauczyciele naszej szkoły – pan Marek Smużyński i pan Damian Koralewski – realizujący projekt „Kariera bez Barier”, wzięli udział w konferencji, która odbyła się 17 marca 2025 roku w Warszawie.
Celem spotkania było:
▪️ czerpanie inspiracji merytorycznej w ramach tematyki projektu;
▪️ wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu "Kariera bez barier": nauczycielami
i dyrektorami szkół uczestniczących w projekcie, specjalistami z placówek specjalistycznych współpracujących;
▪️ sieciowanie uczestników oraz identyfikowanie obszarów współpracy celem osiągnięcia lepszych efektów;
▪️ prezentacja dobrych praktyk, nowatorskich rozwiązań oraz wniosków z dotychczas zrealizowanych działań w projekcie.

Fotorelacja 

Damian Koralewski

"Zadbajmy o swój czas"

 

Pod patronatem Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach programu Kariera Bez Barier uczniowie klas ósmych przedstawili prezentację multimedialną  projektu „Zadbajmy o swój czas” oraz była wystawa na korytarzu szkoły Poradnika w wersji papierowej

 Projekt „Zadbajmy o swój czas” – tworzenie poradnika oraz prezentacji multimedialnej przez uczniów dla kolegów i koleżanek na temat zarządzania swoim czasem oraz planowania swoich aktywności.

 

Praca nad projektem była dla uczniów możliwością rozwoju osobowości z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań i możliwości ucznia oraz przestrzenią w której na bieżąco  otrzymywali  informację zwrotną od nauczyciela. Realizacja projektu pozwoliła uczniom wzmocnić umiejętności zarządzania sobą  w czasie ze szczególnym uwzględnieniem efektywnego planowania celów i zadań  poprzez tworzenie listy zadań zgodnie z własnymi możliwościami psychofizycznymi, przeglądu swojego stylu życia – jak zadbać o siebie, żeby pracować efektywnie sprawnym wykorzystywaniem w praktyce technik zarządzania czasem

Realizacja projektu  doskonaliła u uczniów umiejętność wyszukiwania informacji na temat zarządzania czasem, współpracy przy zbieraniu informacji, tworzeniu poradnika oraz prezentacji multimedialnej, które są  efektem końcowym projektu.

 

Fotorelacja

 Opiekun uczniów wykonujących projekt: Smużyński Marek

"Moje Portfolio"

W ramach projektu "Kariera bez barier" przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów mające na celu zapoznanie uczniów z narzędziem "Moje Portfolio" stworzonym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Celem zajęć było nauczenie uczniów korzystania z tego narzędzia do dokumentowania i rozwijania swoich kompetencji. Narzędzie "Moje Portfolio" wspiera uczniów w samoocenie i samoświadomości, co jest kluczowe dla rozwoju osobistego. Ponadto uczniowie zyskali możliwość systematycznego zapisywania swoich osiągnięć, co pomaga im lepiej zrozumieć i ocenić swoje mocne strony.

Fotorelacja

Anna Rumińska-Rudewicz

 

"Ścieżki sukcesu - nasza inspiracja"

 

W ramach projektu "Kariera bez barier" przeprowadzone zostały zajęcia "Ścieżki sukcesu - nasza inspiracja", podczas których uczniowie przygotowali i przeprowadzili wywiady z absolwentami naszej szkoły : paniami Justyną Rumińską i Moniką Choromańską oraz panem Maciejem Różańskim. Poprzez podjęte działania uczniowie rozwinęli umiejętności komunikacyjne, pracy zespołowej i technologiczne, a także zostali zainspirowani do refleksji nad własnymi celami zawodowymi oraz edukacyjnymi. Zapraszamy do obejrzenia wywiadów.

Wywiad z p. Justyną Rumińską: https://www.youtube.com/watch?v=6dqujAmH5pM

Wywiad z p. Moniką Choromańską: https://www.youtube.com/watch?v=p7a8nMkdXXY

Wywiad z p. Maciejem Różańskim: https://www.youtube.com/watch?v=rDfCc923aXM

Kamila Kotwicka

Warsztaty dla rodziców

Warsztaty dla rodziców ze specjalistą z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Panią Marią Płoszyńską, na temat „Rozmowa z nastolatkiem o przyszłości zawodowej - jak wspierać dziecko w planowaniu ścieżki zawodowej”.

Warsztaty miały na celu kształtowanie umiejętności prowadzenia konstruktywnych rozmów z dziećmi na temat planowania edukacji i kariery zawodowej opartej na ich predyspozycjach, zainteresowaniach i zdolnościach, oraz wzrost świadomości rodziców na temat ich roli w procesie rozwoju dzieci.

Fotorelacja 

Marta Redmerska

Inkubator przedsiębiorczości szkolnej

Uczniowie klas VII i VIII zrealizowali projekt „Inkubator przedsiębiorczości szkolnej”.

Praca nad projektem była dla uczniów możliwością rozwoju osobowości z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań i możliwości. Realizacja projektu pozwoliła uczniom wzmocnić umiejętności zarządzania sobą w czasie ze szczególnym uwzględnieniem efektywnego planowania celów i zadań poprzez tworzenie listy zadań zgodnie z własnymi możliwościami psychofizycznymi.

Uczniowie założyli wirtualną firmę, po zbadaniu potrzeb lokalnego rynku pracy. Wymyślili nazwę i stworzyli logo.

Efektem była prezentacja firmy na forum uczniowskim wraz z pokazem rozmowy rekrutacyjnej do stworzonej firmy.

Fotorelacja

Marta Redmerska

bottom of page