top of page

Mówimy o Historii, mówimy o Pamiętaniu


„BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu

upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego”.


Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej odsłony BohaterONu jest „Nieskończona Pamięć”. To

wyjątkowe podkreślenie pamięci o bohaterach, ich czynów, ale też wszystkich etapów życia.


Zostawiacie po sobie dobre imię, trwałą pamięć i wdzięczność wśród kolejnych pokoleń. Wasze

poświęcenie nie przeszło nadaremnie. Dziękujemy! Pamiętamy!


Fotorelacja na szkolnym FB


Agnieszka Kwidzyńska, Ireneusz Bednorz

Bank pomysłów z Kikoła


16.01.2025 podczas zdalnego spotkania nauczycieli języka angielskiego w ramach sieci współpracy jako przykład dobrych praktyk prezentowano zajęcia prowadzone przez p. Ewę Żuchowską.  

Uczestnicy mieli okazję do  wymiany doświadczeń, poszerzenia kompetencji, tworzenia nowych rozwiązań, a także rozwiązywania problemów pojawiających się w codziennej pracy. Spotkania te prowadzi wykwalifikowany moderator z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli,  p. Maria Lesisz- Wojciechowska, konsultantka ds. języków obcych.

Spotkania anglistów w wirtualnej rzeczywistości to część projektu ,,Klucz do uczenia 3.0”, realizowanego zgodnie z Regionalnym Programem Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021- 2027.


Fotorelacja na szkolnym FB


Ewa Irena Żuchowska

"Klucz do uczenia 3.0"


W ramach projektu ,,Klucz do uczenia 3.0” realizowanego zgodnie z Regionalnym Programem Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021- 2027, uczniowie klasy 7 a i 7 b naszej szkoły uczestniczą w zajęciach dodatkowych z j. angielskiego. Podczas spotkań młodzież utrwala i stosuje adekwatnie do sytuacji słownictwo i wyrażenia oraz zwroty grzecznościowe.

Siódmoklasiści: Kacper Rumiński, Oliwia Kopczyńska, Bartosz Rumiński, Zuzanna Jankowska, Lidia Mokwińska, Maria Grudowska, Łukasz Siedlecki, Seweryn Lewandowski i Szymon Bugdalski pod opieką p. Ewy Żuchowskiej ćwiczyli m. in. scenki ,,A visit to a restaurant/ Wizyta w restauracji”. Doskonale radzą sobie nie tylko w roli klientów restauracji, ale również kelnerów.


Zajęcia 14.01.2025 obserwowała p. Maria Lesisz- Wojciechowska, konsultantka ds. języków obcych w KP CEN w Toruniu, z Pracowni Dydaktyki, Doradztwa i Innowacyjnej Edukacji; autorka poniższych zdjęć.


Fotorelacja na szkolnym FB


Ewa Irena Żuchowska

Wizyta w Tłuchowie


17 stycznia 2025 Samorząd Uczniowski naszej szkoły został zaproszony przez p. dyrektor Gminnego

Ośrodka Kultury w Tłuchowie, Wiolettę Krzysztoforską do zwiedzania pracowni artystycznej. Uczniowie

klas 8 a i 8 b: Daria Pieczywek, Antoni Kuczkowski i Jaśmina Betkier wraz z p. dyr Ewą Żuchowską

podziwiali prace stworzone podczas warsztatów ceramicznych. Dziękujemy p. Dyrektor za gościnę,

podzielenie się swoją pasją oraz cierpliwe udzielanie odpowiedzi na wszystkie pytania.


Fotorelacja na szkolnym FB


Ewa Irena Żuchowska

„Pamięć jest skarbnicą i strażnikiem wszystkich rzeczy”


22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.


Powstanie 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.


Powstanie styczniowe wywarło wielki wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej mas ludowych oraz postaw i programów politycznych przed 1918 r.


Pierwsze obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w 1913 r. Z oczywistych powodów mogły być one zorganizowane na terenie zaboru austriackiego, czyli w posiadającej autonomię Galicji. Najbardziej okazale przebiegały obchody 50. rocznicy Powstania we Lwowie. To właśnie tu - jak zanotował Władysław Tarczyński - "biło Serce Polski".


W tym roku obchodzimy 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz 80. rocznicę wyzwolenia Kikoła i regionu. Rocznice te uczciliśmy zapalając „Znicz Pamięci” pod pomnikiem „Poległych w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny”.


Pielęgnujemy pamięć o naszych bohaterach narodowych. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości.


Film na YouTube


Ireneusz Bednorz

Scrapbooking


Na zajęciach Klubu Literackiego w tajniki scrapbookingu, czyli ozdabiania pamiętników, albumów, zaproszeń i kartek z życzeniami wprowadziła nas p. Marlena Zarębska. Dziękujemy i zapraszamy częściej.

Na zdjęciach: Maja Szustowska z klasy 6 a wraz z p. Marleną Zarębską, p. Ewą Żuchowską i   p. Anną Kroplewską za pomocą wykrawarki i wytłaczarki tworzą kartki z życzeniami na Dzień Babci i Dziadka techniką scrapbookingu.


Fotorelacja na szkolnym FB


Ewa Irena Żuchowska

Ogłoszenie


Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole informuje, że w dniach 24.12.2024r. i 31.12.2024r.:


budynek szkoły przy ul. Targowej 6 - będzie nieczynny;


budynek szkoły przy ul. Zboińskiego 1 - będzie czynny  w godzinach: 8:00-13:00.


Za utrudnienia przepraszamy.


DYREKTOR

mgr Ewa Irena Żuchowska

„Nie piszemy o Historii. Piszemy o Pamiętaniu”


W ramach akcji społecznej Dumni z Powstańców- Nieskończona Pamięć #BohaterON na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, przedszkolaki z grupy Misie przeprowadziły własną akcję angażującą społeczność lokalną w utrwalanie pamięci o Powstaniu Warszawskim. 


Dzieci udały się do Urzędu Miasta i Gminy Kikół oraz do Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Kikół, gdzie wręczały pocztówki.


Kolejne pokolenie zyskało wiedzę o Powstańcach Warszawskich i wydarzeniach tamtych dni. Zostawiacie po sobie dobre imię, trwałą pamięć i wdzięczność wśród kolejnych pokoleń.


Kampania ma na celu upamiętnienie, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. 


Dziękujemy! Pamiętamy!

 

Fotorelacja na szkolnym FB


Dorota Kiełkowska - Kucińska

Jasełka Bożonarodzeniowe


Jezus się nam narodził. Przyszedł Ten zapowiedziany, oczekiwany, upragniony, aby z nami zamieszkać. Bóg Ojciec, Tajemnica przedwieczna , nieodgadniona , ukazał się nam w swoim Słowie, w Synu swoim, w człowieku Jezusie Chrystusie. Z wszystkich ludzkich możliwości wybrał tę najprostszą, najuboższą. Narodził się w stajni i położono Go w żłobie. A my przychodzimy do Niego jak pastuszkowie, którym Aniołowie oznajmili o Jego narodzeniu, jak trzej Mędrcy, którym ukazała się gwiazda. Cieszymy się razem z nimi i składamy Mu siebie w ofierze. Ta narodzona Miłość połączyła Rodziców i uczniów Naszej szkoły w Jasełkach pt. „Jest taki dzień..” pod opieką ks Piotra Kacprzaka, p.Danuty Grębickiej, p.Rafała Ługowskiego. Dekoracje przygotowały Panie: Anna Kroplewska, Beata Orylska, Magdalena Znaniecka. Gościnnie wystąpiła grupa przedszkolna „Pszczółki” przygotowana przez p. Justynę Rumińską i kl. 2a w piosenkach świątecznych w języku migowym przygotowana przez p. Dorotę Korzeniewską. Sprzęt obsługiwał p. Mariusz Budziński.


Fotorelacja na szkolnym FB

Danuta Grębicka

Pamiętamy i upamiętniamy


Kolejny raz uczniowie naszej szkoły (klasy trzecie i czwarte) wzięli udział w Projekcie "KROKUS" realizowanym przez krakowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście.


Projekt „Krokus” jest międzynarodowym przedsięwzięciem. Realizowany już od wielu lat, w Polsce już po raz trzynasty. Każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W ramach projektu, szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy.  Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie wojny. Nie zapominamy o polskich dzieciach, np. z getta łódzkiego, warszawskiego i innych niewinnie zamordowanych. Projekt „Krokus” pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.


Realizacja Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii Europejskiej.


Fotorelacja na szkolnym FB


Agnieszka Kwidzyńska

Ireneusz Bednorz

„Nie piszemy o Historii. Piszemy o Pamiętaniu”


„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Obecnie pozostało wśród nas około 400 bohaterów walk o stolicę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób”. „BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego”.


Tym razem uczniowie klas czwartych wręczali społeczności lokalnej karty pocztowe informując, że powstały, aby uczcić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.


Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej odsłony BohaterONu jest „Nieskończona Pamięć”. To wyjątkowe podkreślenie pamięci o bohaterach, ich czynów, ale też wszystkich etapów życia.


Kolejne pokolenie zyskało wiedzę o Powstańcach Warszawskich i wydarzeniach tamtych dni.


Zostawiacie po sobie dobre imię, trwałą pamięć i wdzięczność wśród kolejnych pokoleń. Wasze poświęcenie nie przeszło nadaremnie. Dziękujemy! Pamiętamy!


Fotorelacja na szkolnym FB

Ireneusz Bednorz

Życzenia


Na zbliżające się Święta 

pragniemy złożyć życzenia

przeżywania Bożego Narodzenia

w zdrowiu, radości i ciepłej 

rodzinnej atmosferze.  

Kolejny zaś rok niech będzie 

czasem pokoju oraz realizacji 

osobistych zamierzeń. 


Wszystkim Uczniom i Ich Rodzicom 

oraz Przyjaciołom szkoły

Dyrekcja, Nauczyciele

oraz Pracownicy Obsługi i Administracji

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole

Kartka z życzeniami (JPG, 2,1 MB)

bottom of page