top of page
Na żółtym tle napis czerwonymi literami: SOS 800 12 12 12 Potrzebujesz pomocy? Dziecięcy Telefon Zaufania Całodobowy, 7 dni w tygodniu
herb-miasto-i-gmina-kikol.png
ministerstwo-edukacji-i-nauki-PL.png

Seminarium Edukacyjne


Dnia 9 grudnia w Toruniu odbyło się Seminarium Edukacyjne w ramach programu "Uwierz w sport". Było ono kontynuacją akcji pt. "Uwierz w sport", która odbyła się  20 listopada na hali sportowej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kikole.

Spotkanie w Toruniu prowadzili wybitni sportowcy: Przemysław Saleta- mistrz świata w kick-boxingu, a także mistrz Polski, Europy  w zawodowym boksie.

Mikołaj Burda – polski wioślarz, mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, uczestnik Igrzysk Olimpijskich.

Patryk Tołkaczewski - mistrz Polski w boksie amatorskim, reprezentant Polski na mistrzostwach Europy.

Juliusz Nowak -trener personalny.

Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele wychowania fizycznego Anna Witkowska i Marek Zajączkowski oraz Julia Dykowska uczennica  klasy VI i  Jakub Dąbrowski uczeń klasy VII.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty podsumowujące program.


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Witkowska

Święto Dziękczynienia


W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas II a, II b i IV a wzięli udział w lekcjach kulturowych poświęconych tradycjom i historii Święta Dziękczynienia. Dzięki filmom i ciekawym ćwiczeniom utrwalili poznane słownictwo oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i historii Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie zajęć wyrazili wdzięczność za cenne rzeczy oraz niezastąpione osoby w ich życiu.


Fotorelacja na szkolnym FB


Kamila Kotwicka

Listopadowa zaduma


W „Listopadowej zadumie” uczniowie klas piątych pod opieką ks. Piotra Kasprzaka, p. Danuty Grębickiej, p. Rafała Ługowskiego, p. Ani Kroplewskiej oddali cześć i pamięć bliskim, których nie ma już pośród nas, ale także wpatrując się w przykład naszych współczesnych świętych podali wskazówki jak żyć, aby pozostał po nas ślad i abyśmy osiągnęli świętość.


Fotorelacja na szkolnym FB


Danuta Grębicka

Warsztaty krawieckie


Uczniowie klasy 2B uczestniczyli w warsztatach krawieckich. Dzieci przyszywały guziki,  wykonywały elementy dekoracyjne za pomocą igły i nitki. Poznały ciekawy zawód. Gośćmi spotkania były panie: Wioletta Bugdalska- krawcowa, Ewa Żuchowska- dyrektor szkoły. Serdecznie dziękuję za wsparcie podczas intensywnej pracy uczniów- Katarzyna Chojnacka.


Fotorelacja na szkolnym FB


Katarzyna Chojnacka

Plastyczne sukcesy


Grupa uczniów naszej szkoły uczciła 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej biorąc udział w powiatowym konkursie plastycznym ,,Zabytki Europy” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wichowie.

Laureatami konkursu zostali:

w kategorii kl. I-III Błażej Kuczyński z klasy II a, zdobywca I miejsca,

w kategorii kl. VII-VIII Filip Borowicz z klasy VII a, który zdobył II miejsce.

Opiekę nad uczniami sprawowały p. Dorota Korzeniewska i p. Jolanta Kuczkowska.


Fotorelacja na szkolnym FB


Jolanta Kuczkowska

Kariera bez barier


W ramach projektu "Kariera bez barier" przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów mające na celu zapoznanie uczniów z narzędziem "Moje Portfolio" stworzonym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Celem zajęć było nauczenie uczniów korzystania z tego narzędzia do dokumentowania i rozwijania swoich kompetencji. Narzędzie "Moje Portfolio" wspiera uczniów w samoocenie i samoświadomości, co jest kluczowe dla rozwoju osobistego. Ponadto uczniowie zyskali możliwość systematycznego zapisywania swoich osiągnięć, co pomaga im lepiej zrozumieć i ocenić swoje mocne strony.


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Rumińska-Rudewicz

Dzień Życzliwości i Pozdrowień


"Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo." (P. Bosman)


21 listopada to świetna okazja, aby przypomnieć jaką ważną rolę w codziennych relacjach odgrywa życzliwość. Samorząd Uczniowski włączył się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Amelia z klasy 6a oraz Oliwia z klasy 7a podzieliły się "dobrym słowem" z Panią Dyrektor, Panem Wicedyrektorem, nauczycielami, pracownikami obsługi i uczniami. Ponadto uczniowie z klasy 2a obdarowali się wzajemnie pozytywną energią.

 Pamiętajmy, że bycie miłym i życzliwym nic nie kosztuje, a potrafi sprawić wiele radości!


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Rumińska Rudewicz

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy


"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać." (Walt Dysney). Pod takim hasłem Samorząd Uczniowski włączył się w realizację projektu Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. Przedsięwzięcie miało na celu m.in.

  • wzmacnianie pozytywnej samooceny u uczniów,

  • lepsze poznanie siebie,

  • wzmacnienie poczucia własnej wartości,

  • budowanie wiary w swoje umiejętności,

  • rozwijanie mocnych stron.

Uczniowie klasy 2a stworzyli swoją drabinę sukcesu. Klasa 3b skupiła się na dobrych uczynkach, które zostały umieszczone w "Słoiku dobrych uczynków". Uczniowie z klasy 4b odkryli magię swoich imion. Każdy uczeń z klasy 7a odkrył swoje własne supermoce, które posłużyły do stworzenia skrzydeł. Klasa 8b zebrała listę słów motywujących, które zdaniem uczniów potrafią "dodać skrzydeł".
Ponadto na korytarzu pojawiła się Rakieta SuperMocy, która symbolizuje nieograniczone możliwości- każdy z uczniów mógł wziąć moc której potrzebuje.

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy był pełen pozytywnej energii. Wszyscy uczniowie mogli odkryć swoje mocne strony oraz dowiedzieć się, że osiągnięcie sukcesu- choć może być trudne, nie jest niemożliwe.
A Ty jaką masz SuperMoc? 


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Rumińska-Rudewicz

Dzień Gier Planszowych


Z okazji Dnia Gier Planszowych został zorganizowany konkurs pt. "Moja edukacyjna gra planszowa" o nagrodę Dyrektora Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kikole.
Do organizatora wpłynęły 23 prace!
Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie prace były niezwykle pomysłowe i ciekawe.
Komisja wyróżniła następujących uczniów:

  • Kategoria klas 1-3
    1. Joanna Lisiecka, kl. 3a
    2. Gabriela Sarnowska, kl. 2a
    3. Maria Będlin, kl. 3b

  • Kategoria klas 4 - 8
    1. Amelia Kiełkowska, kl. 6a
    2. Julia Dykowska, kl. 6a
    3. Gabriela Judycka, kl. 4b

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz zachęcamy do uczestnicwa w kolejnych konkursach.


Fotorelacja na szkolnym FB


Anna Rumińska-Rudewicz

Szkoła do Hymnu 2024

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”


Rok 1795 to pamiętna data. Wtedy to właśnie nastąpił trzeci rozbiór Rzeczypospolitej – państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Tekst „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, noszącej później tytuł „Mazurek Dąbrowskiego” lub „Jeszcze Polska nie zginęła”, powstał między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio, w ówczesnej Republice Lombardzkiej – we Włoszech. Napisał go Józef Wybicki - poeta, kompozytor, działacz polityczny - uczestnik konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego. W lipcu 1797 roku przyjechał do Lombardii jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego – oddziałów polskich, powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonapartego. Polacy wierzyli, że u boku Napoleona wywalczą niepodległość dla Ojczyzny. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech została napisana dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i tu została odśpiewana po raz pierwszy. Mazurek Dąbrowskiego towarzyszył Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej, a także w 1806 roku, kiedy to Jan Henryk Dąbrowski w aurze zwycięzcy znalazł się w Wielkopolsce. Tu mieszkała Basia, która rok później została żoną generała.

Nadszedł czas Księstwa Warszawskiego i już wówczas pieśń Legionów Polskich we Włoszech stała się jakby nieoficjalnym hymnem.


Po upadku Napoleona, w nowo utworzonym Królestwie Polskim pod zarządem księcia Konstantego, brata rosyjskiego cara Aleksandra I, próbowano usunąć tę pieśń z narodowej pamięci. Ale już od powstania listopadowego w 1830 roku znów powszechnie jąśpiewano jako jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych.


Pieśń, rozpoczynająca się słowami "Jeszcze Polska nie zginęła...", towarzyszyła życiu narodu, zrywom powstańczym i rewolucyjnym, okresom żałoby narodowej i chwilom obudzonych nadziei. Po odzyskaniu niepodległości "Mazurek Dąbrowskiego" został uznany za hymn odrodzonej Polski. Zarządzenia sankcjonujące wybór pod względem prawnym zostały wydane 15 października 1926 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało pieśń za obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym. Podczas II wojny światowej pieśń ta była symbolem polskości i wyrazem wiary w zwycięstwo. Mazurek Dąbrowskiego był śpiewany w oddziałach partyzanckich, w polskich formacjach wojskowych na wszystkich frontach, na ulicach okupowanych miast.

Po zakończeniu wojny zajął bezspornie swoje dawne miejsce.

Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do Hymnu”.


Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszają wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Szkoła do Hymnu”. W ramach świętowania 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaśpiewaliśmy hymn narodowy.


Kolejny raz podziękowaliśmyNiepodległej.


Ireneusz Bednorz. Szkoła do Hymnu 2024. Szkoła Podstawowa im. Ignacego Antoniego Zboińskiego [wideo]. YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=8vtOA4UItoQ


Ireneusz Bednorz, Rafał Ługowski

Logo Szkoła Odkrywców Talentów
Logo Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Logo OKE Gdańsk
Logo strony saferinternet.pl
Logo Zachowaj Trzeźwy Umysł
Logo strony lekcjaenter.pl
Logo - Dziecko w Sieci
Logo: Niepodległa - Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Logo-©Projektu-Emocja.png
Na zielonym tle biały napis: Szkoła Dialogu 2021.
bottom of page