Materiały edukacyjne
Drodzy Rodzice, jeżeli wasze dziecko połknęło ciało obce?!
Wasze dziecko lubi poznawać świat organoleptycznie czyli bada nieznane mu przedmioty
znajdujące się w zasięgu ręki poprzez włożenie ich do ust. Jest to naturalny odruch.
Bardzo częstym powodem zgłaszania się rodziców do lekarza jest połknięcie ciała obcego
przez jego pociechę. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku od 6 miesiąca życia do 3 roku życia oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Maluszki najczęściej połykają elementy zabawek, monety, kolorowe koraliki, klocki, pionki do gry, kulki magnetyczne, baterie zasilające otaczające nas urządzenia elektroniczne.
Materiały edukacyjne dot. postępowania w sytuacji połknięcia przez dziecko ciała obcego są do pobrania: .pdf - rozmiar: 339 kB
Nocka w szkole
W piątek, tuż po zakończeniu roku szkolnego TRZECIOKLASIŚCI spędzili nockę w szkole.
Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony w śpiwór, karimatę, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.
Było mnóstwo zabawy i super integracja.
W sobotę, zmęczeni, ale zadowoleni z wspólnie spędzonego czasu powrócili do swoich domów.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Ewa Góralska, Elżbieta Śrutkowska
Pożegnanie klas 8
”Przyszłość jest dla tych, którzy wierzą w swoje marzenia”.
22 czerwca pożegnaliśmy najstarszych członków szkolnej społeczności. Wielu z nich ukończyło szkolę z wyróżnieniem. Życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacyjnym.
Marzena Dankowska
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kikole
22 czerwca 2023r. (czwartek) godz. 8.30 uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Kikole. Po mszy zajęcia będą odbywać się zgodnie z planem.
23 czerwca 2023r. (piątek) godz. 09:00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego w hali sportowej (klasy I – VIII), po uroczystości spotkania wychowawców z uczniami w klasach.
W tym dniu autobusy kursują według następującego harmonogramu: rano dowóz z godzinnym opóźnieniem, odwóz od godziny 11:00.
List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023 (.pdf, rozmiar: 169kB)
Życzymy spokojnych wakacji :)
Wyjazd do kina
22 czerwca uczniowie klas 5a, 6b i 7a pojechali do kina Cinema City w Toruniu na seans filmowy pod tytułem „Spider-Man: Poprzez multiwersum”.
Przygody filmowych bohaterów dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych emocji. Wyjazd był także doskonałą okazją do integracji oraz wzmocnienia więzi koleżeńskiej.
Kamila Kotwicka
Rok Mikołaja Kopernika
"Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne."
Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.
W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.”
Magdalena Znaniecka, Ireneusz Bednorz
Spotkanie z Panem M. Kawczyńskim
6 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kikole gościliśmy Pana Marcina Kawczyńskiego (zawodnika MX Lipno), który opowiadał dzieciom o pasji morocrosowej, klubie Mx Lipno, treningach, zawodach, zachecał i motywował uczniów do uprawiania sportów.
Zawodnicy MX Lipno zajmują czołowe miejsca w Polsce oraz zawodach strefowych. Motocross to bardzo wymagajacy sport, który niesie ze sobą ryzyko kontuzji, treningi nie ograniczają się tylko do jazdy na motocyklu, a także do przygotowań siłowych i wydolnościowych.
Pan Marcin zaprasza do oglądania zmagań motocrosowych w https://mxpoland.tv/...
Anna Witkowska
Kreatywnie nad jeziorem
W poniedziałek 19 czerwca, po zakończeniu zajęć dydaktycznych, uczniowie klas V, VII, VIII brali udział w zajęciach sportowo-kreatywnych nad kikolskim jeziorem. Młodzież rozegrała mecze siatkówki, dzieci bawiły się na placu zabaw. Wszyscy z zapałem uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli grach i zabawach rozwijających kreatywność. Był czas na słuchanie muzyki, taniec i ognisko z kiełbaskami.
Był to bardzo dobry wstęp do wakacyjnych przygód.
Życzymy udanego i bezpiecznego letniego wypoczynku.
Anna Kroplewska, Ilona Romanowska, Damian Koralewski
Wycieczka do Gdańska i Sopotu
19 czerwca tuż przed zakończeniem nauki uczniowie klas 3a i 3b spędzili wspólnie czas na szkolnej wycieczce do Sopotu i Gdańskiego Zoo. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po najdłuższym nad Morzem Bałtyckim molo. Następnie spacerując po plaży zbieraliśmy muszelki. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku. Wizyta w zoo okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Podczas czasu wolnego uczniowie mogli kupić pamiątki i zrelaksować się w cieniu drzew.
Piękna pogoda i humory dopisywały, toteż wycieczka dostarczyła trzecioklasistom wielu wrażeń i radości.
Ewa Góralska, Elżbieta Śrutkowska
„Kocham Ziemię Dobrzyńską”
Interdyscyplinarny projekt „Kocham Ziemię Dobrzyńską” skierowany jest do uczniów klas V – VIII. Uczestnicy projektu poznają obszar krainy geograficznej Pojezierza Dobrzyńskiego, historycznej Ziemi Dobrzyńskiej – jej historię, warunki przyrodnicze, zabytki, tradycje, zwyczaje, legendy. Odwiedzają miasta, poznają ciekawych ludzi.
W ramach projektu nasi uczniowie wraz z opiekunami, kolejny raz udali się na wyprawę rowerową do Nietrzeby. Trasa wycieczki była malownicza, pogoda dopisywała. Nauczyciel biologii pan Marek Baranowski zapoznał uczniów z fauną i florą występującą na terenie gminy Kikół i Chrostkowo. Uczestnicy poznali bioróżnorodność wspomnianych terenów. Kolejnym punktem było zwiedzanie zabytkowego młyna nad rzeczką Ruziec, który był świadkiem dramatycznych wydarzeń z kwietnia 1863 r. To w tym miejscu rozegrała się potyczka oddziału powstańców styczniowych z carskimi Kozakami. Miejsce zostało upamiętnione przez miejscowych. Oddaliśmy hołd bohaterom. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Historię tę uczestnicy wyprawy poznali od nauczyciela historii Ireneusza Bednorza.
Niecodzienną atrakcję stanowiła wizyta w pobliskiej piekarni, w której uczniowie poznali tajniki wypieku chleba. Wszyscy mogli spróbować swoich sił w zawodzie piekarza. Wycieczkowicze mieli przyjemność skosztować chleba upieczonego z mąki wytwarzanej w zabytkowym młynie. Całość została zwieńczona wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni. W doskonałym nastroju wracaliśmy do domu. Podróż w obie strony miała miejsce w malowniczym otoczeniu skarbów natury Ziemi Dobrzyńskiej. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pani Doroty Kucińskiej - Kiełkowskiej oraz pani Małgorzaty Szymańskiej, które pomogły w organizacji wyjazdu.
Agnieszka Kwidzyńska, Marek Baranowski, Ireneusz Bednorz