42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do społecznej kampanii IPN ,,Ofiarom stanu wojennego Zapal Światło Wolności”.
Zapalenie wirtualnych zniczy poprzedziła pogadanka na temat okoliczności wprowadzenia stanu wojennego oraz skutków tego wydarzenia.
Jolanta Kuczkowska
Wycieczka do Torunia
13 grudnia młodzież z klas VI a, VII a, VII b i VIII a wraz z opiekunami odwiedziła Dom Legend Toruńskich, gdzie uczestniczyła w interaktywnym pokazie.
Podczas wizyty uczniowie wcielili się w bohaterów legend, poczuli ciężar rycerskiego hełmu, poruszyli 70-kilogramowy dzwon, walczyli wiosłami niczym flisacy, a niektórzy z nich zostali wtrąceni do żelaznej klatki.
Kolejnymi punktami programu były: spacer po Toruńskiej Starówce, pobyt w restauracji McDonald’s oraz seans filmowy pt. „Trole 3” w Cinema City.
Ilona Kucharska- Gulcz, Kamila Kotwicka
ZAPROSZENIE
SZKOŁA MUZYCZNA
14.12.2023 O GODZINIE 18.30 W SALI WIDOWISKOWEJ ODBĘDZIE SIĘ
KONCERT KOLĘD
W WYKONANIU UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKOŁY
Serdecznie zapraszamy Rodziców, uczniów
oraz wszystkich zainteresowanych.
Wstęp wolny
Czuj, czuj, czuwaj! Harcerski biwak w Kikole
W piątek i sobotę (1-2 grudnia br.) Szkoła Podstawowa w Kikole stała się miejscem zlotu harcerzy. Wzięła w nim udział młodzież z: Czernikowa, Osówki, Zajeziorza i Kikoła.
Program spotkania był bardzo różnorodny i łączył przyjemne z pożytecznym.
Po zakwaterowaniu integrowaliśmy się przy wspólnym śpiewaniu piosenek harcerskich oraz pląsach i zabawach. Następnie poznawaliśmy historię Kikoła na tle dziejów Ziemi Dobrzyńskiej z racji przywrócenia miejscowości praw miejskich w 2024 r. Oprócz prezentacji dotyczącej historii osady, zabytków, była także mowa o osobach zasłużonych dla Kikoła, m.in. Zboińskich, lotnikach Lewandowskich czy rodzinie Orsztów.
Późnym wieczorem, przy mroźnej pogodzie, wyruszyliśmy z latarkami na pieszy rajd po Kikole, aby pokazać naszym gościom zabytki oraz ważne dla nas miejsca.
Po powrocie rozgrzewaliśmy się pysznym barszczykiem przywiezionym przez druhów z Czernikowa, za co serdecznie dziękujemy.
Kolejnym punktem programu była gra planszowa o tematyce historycznej oraz wspólne oglądanie filmu przed noclegiem w sali gimnastycznej.
W sobotę, po wspólnym śniadaniu i podsumowaniu spotkania, rozwiązano biwak i uczestnicy pełni wrażeń udali się do domów. Wszyscy wyrazili potrzebę powtórnego spotkania się w najbliższym czasie.
Nad bezpieczeństwem młodzieży i realizacją programu czuwały druhny: Agata, Agnieszka, Renata oraz druhowie: Darek, Wojtek, Tomek i Marek.
Renata Kilanowska, Marek Baranowski
Iskra nadziei i Godzina ,,W'
W ramach akcji BohaterOn w Twojej Szkole 2023 przeprowadzono na lekcjach historii
w klasach 4-7 zajęcia przybliżające uczniom tematykę Powstania Warszawskiego.
W klasach 4-6 uczniowie poznali losy 11-letniej dziewczynki Janki mieszkającej w Warszawie. Dzięki prowadzonemu przez nią pamiętnikowi obejrzeli wydarzenia sprzed prawie 80 lat oczami swojej rówieśniczki i poznali tytułową Iskrę – szmacianego niebieskiego konika, który dodawał Jance otuchy w trudnych chwilach.
Uczniowie klas 7 dyskutowali na temat spotów reklamowych kampanii BohaterOn – Godzina ,,W'.
Jolanta Kuczkowska
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach wieloletniego programu – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3
Kierunek interwencji 3.2.
Całkowita wartość projektu wyniosła 15 000 zł , z czego 12 000 zł otrzymaliśmy z budżetu państwa. Dzięki uzyskanej dotacji zakupione zostały książki i sprzęt komputerowy do szkolnej biblioteki. Zorganizowany zostanie również szereg akcji promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Anna Kroplewska
„Nie piszemy o Historii. Piszemy o Pamiętaniu”
„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób”. „BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego”.
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego, biorą udział w akcji począwszy od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2016 roku.
Tegoroczna akcja miała odmienny od poprzednich edycji charakter. Zamiast wysyłania kart do Powstańców – złożyliśmy podziękowania wirtualnie na stronie: Dumni z Powstańców.
Kolejne pokolenie zyskało wiedzę o Powstańcach Warszawskich i wydarzeniach tamtych dni.
Walczyliście o Wolność nie tylko dla siebie - także dla kolejnych pokoleń.
Dla nas. Dziękujemy! Pamiętamy!
"BohaterOn 2023 Kikół" na YouTube
Agnieszka Kwidzyńska, Jo;anta Kuczkowska, Rafał Ługowski, Ireneusz Bednorz
Sukcesy taneczne naszych absolwentek
W ubiegłą sobotę w Toruniu odbyły się mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Tańcu sportowym Break Dance, z tej okazji chcielibyśmy pochwalić się dużymi sukcesami naszych absolwentek ze szkoły, które zdobyły miejsca na podium:
Roksana Kopczyńska 1 miejsce kat. 13-16 lat
Iza Wojciechowska 3 miejsce kat. 13-16 lat
Ponadto w pojedynkach szkół tańca mistrzostwo województwa kujawsko - pomorskiego zdobyła grupa „Young Breakers” zdobywając 1 miejsce, prowadzona przez trenera Damiana Hubert, który do dziś prowadzi zajęcia w naszej szkole !!!
Banki Spółdzielcze – ciekawy temat
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości zaprosiła społeczność naszej szkoły na wydarzenie Twój Bank Spółdzielczy: lokalne działania - globalne możliwości.
W czwartek 23 listopada uczniowie klasy VII b wzięli udział w lekcji on line. Zajęcia poprowadził pan Krzysztof Kokot Wiceprezes Zarządu BPS.
Główne zagadnienia poruszane na lekcji:
Specyfika bankowości spółdzielczej,
Wspieranie lokalnej społeczności (przykłady, również dzieci i młodzież),
Jak zostać właścicielem banku spółdzielczego?
Kto jest właścicielem banku spółdzielczego?
Co potrafi Twój bank spółdzielczy? (nowoczesne technologie, cyberbezpieczeństwo, bankowość elektroniczna i mobilna).
Damian Koralewski
„Mała książka – wielki człowiek”
W ramach ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek” każdy pierwszoklasista otrzyma Wyprawkę Szkolną.
W skład Wyprawki wchodzi:
„Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak oraz poradnik dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.
Projekt w całości jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.